copyright 2010 - 2018 * built with indexhibit

Evrim Kavcar, Mayıs 2001 - Aralık 2002, “Hergün kendime bunun bir maket olmadığını hatırlatmam gerekiyor”, Bakır tel, demir profil, 0.4 x 1 x 10 mt.

Yerleştirme, izleyici tarafından yerleri değiştirilebilen bakır telden inşa edilmiş yazı bloklarından oluşmaktadır. Bakır telden bükülerek inşa edilmiş kelimelerin, demir profilli ayaklarla tutturulduğu duvar, San Francisco şehri manzaralı yürüyüş rotası üzerinde bulunur. Yazının üzerinde yükseldiği duvarın ardında, San Francisco manzarası uzanır. Güzel sanatlar üniversitesinin terasına ait olan bu mekan, halka ve turistlerin ziyaretine açıktır. Mimarinin sunduğu açı, özellikle de ilkk kez burayla karşılaşan ve şehre dair bir gündelik hayat deneyimi taşımayanlar için bir maketi andırmaktadır.

2003 yılında, “Yaşadığım Yerlerden” isimli kişisel sergide 8 ay boyunca devam bu yerleştirmeden üretilmiş fotoğraflar, kartpostal serisi halinde yer almıştır.

Birinci bölüm, iç mekanda yer alan kil heykelciklerden oluşur.

İkinci bölüm, kişisel serginin yer aldığı galerinin hemen dışında Mayıs - Aralık 2002 tarihleri arasında halka açık alanda sanatçı tarafından yapılmış olan bir mekansan müdahale/ yerleştirmeye ait görüntülerden üretilen kartpostallardır. Mekansal müdahale, sekiz ay boyunca dış mekanda kalmış. Kaldırıldıktan sonra da mekanın kullanıcıları tarafından türlü farklı cümlelerle hatırlanmış; hafızalarda dönüşmüştür.


Evrim Kavcar Yaşadığım Yerlerden 2003 Hergün Kendime Bunun Bir Maket Olmadığını Hatırlatmam Gerekiyor